ABD’li Kongre üyesine Azerbaycan ve Meksika bağlantılı rüşvet suçlaması

ABD’de Demokrat Partili Kongre üyesi Henry Cuellar ve eşi Imelda Cuellar hakkında, Azerbaycan ve Meksika’yla bağlantılı ‘rüşvet’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. Buna göre, çift, Azerbaycan’ın devlet enerji şirketi ve Meksika’da ismi verilmeyen bir bankanın adının geçtiği iki olayda 600 bin dolara yakın rüşvet kabul etmişti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, salı günü Teksas eyaletindeki büyük jüri tarafından geri verilen ve cuma günü kamuoyunun erişimine açılan federal iddianame, söz konusu rüşvetin, Imelda Cuellar’ın sahip olduğu paravan şirketlerle düzmece danışmanlık anlaşmaları üzerinden aklandığını iddia etti. İddianame, çiftin Aralık 2014 – Kasım 2021 döneminde gerçekleştirdikleri iddia edilen eylemlerle ilgili hazırlandı.

‘ABD DIŞ POLİTİKASINI ETKİLEMEYE ÇALIŞTI’

Çift hakkında hazırlanan iddianameye göre, alınan rüşvet karşılığında, ABD Kongre üyesi Henry Cuellar, ABD dış politikasını Azerbaycan’ın lehine etkilemek ve Meksikalı banka lobisine, para aklamayla mücadele politikalarına karşı yardım etmek üzere ABD’li hükümet yetkililerine baskı yapmak için konumunu kullanmaya çalışmıştı. Cuellar, iddianamenin kamuoyuna açıklanmasından önce yaptığı açıklamada, yöneltilen suçlamaları reddetti. Cuellar, açıklamasında, “Ben de eşim de masumuz” ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi’ndeki en muhafazakar Demokratlardan biri olan Henry Cuellar, 5 Kasım’da yapılacak seçimlerde 11’inci kez Kongre’ye girebilmek için yarışacak.

İDDİANAMEDE NE VAR?

54 sayfalık iddianamede, Meksiko merkezli bankanın adı ‘Yabancı Banka-1’ olarak ifade edildi. Kurumun ABD’de maaş günü kredisi (payday lending) verdiği ve aynı zamanda Meksikalı bir medya şirketine de sahip olan bir finans ve perakende holdinginin parçası olduğu bilgisi verildi. Reuters, bu tarifin, Meksikalı milyarder Ricardo Salinas tarafından kontrol edilen Grupo Salinas şirketler grubuna uyduğu değerlendirmesini yaptı. Salinas’ın firmaları arasında Banco Azteca da yer alıyor. Ajans, iddianamede tarif edilen üst düzey banka yöneticisinin de Banco Azteca’nın emekli bir yöneticisine uyduğunu yazdı.

Demokrat Azınlık Lideri Hakeem Jeffries’in sözcüsü, dava sürerken Cuellar’ın İç Güvenlik Ödenekleri alt komitesi üyeliği görevinden ayrılacağını söyledi.

Cuellar’ın evi ve Laredo’daki kampanya ofisi, Ocak 2022’de, Kongre Azerbaycan Meclis Grubu Eş Başkanı olduğu dönemde federal kolluk kuvvetleri tarafından aranmıştı. Cuellar, beraberindeki diğer Kongre üyeleriyle birlikte Azerbaycan-Ermenistan savaşının sonra ermesi sonrası yerinden edilen kişilerin desteklenmesi için insani destek çağrısı yapan bir mektup da imzalamıştı. İddianamede de Cueallar’ın Azerbaycan’a finansman sağlamak için desteği ve Kongre’de yaptığı Azerbaycan yanlısı bir konuşmaya atıfta bulunuldu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x