Filistinli Yazan, işgalci İsrail yüzünden Gazze’de açlıktan can verdi

ABD ve İngiltere gibi Batı’nın önde gelen birçok ülkesinin, nükleer başta olmak üzere, stratejik silahlarıyla koruduğu ve tahrip gücü yüksek silah desteği verdiği işgalci İsrail, Gazze Şeridi’nde pervasızca soykırım yürütüyor.

BOMBALAYIP EVLERİNDEN ETTİĞİ YETMEZMİŞ GİBİ AÇ BIRAKARAK ÖLDÜRÜYOR

Gazze Şeridi’ne yaklaşık 5 aydır havadan, karadan ve denizden saldıran İsrail, abluka altında tuttuğu bölgeye su, yiyecek, ilaç, yakıt ve elektrik ulaştırılmasına da izin vermiyor.

Bununla birlikte Gazze’de yaklaşık 2,3 milyon Filistinli, büyük bir trajediye yol açan insani koşullar altında yaşam mücadelesi veriyor.

ENGELLİ YAZAN AÇLIKTAN ÖLDÜ

Son olarak bu sabah, Yazan Kafarnah isimli serebral palsili 9 yaşındaki çocuk yetersiz beslenme nedeniyle Gazze’nin Refah kentindeki Ebu Yusuf en-Neccar Hastanesi’nde can verdi.

BABASI SAVAŞTAN ÖNCEKİ HALİNİ PAYLAŞTI

İşgal güçleri Yazan ve ailesini Gazze’nin kuzeyinden güneyine doğru zorla yerinden etti. Gıdaya ulaşamayan Yazan günden güne eriyerek ölümün pençesine düştü.

Geçtiğimiz gün, Yazan’ın hayatının tamamen değiştiğini belirten babası, savaştan sadece bir hafta önce çekilen videosunu göstererek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Savaştan önce de böyle görünüyordu, gördüğünüz gibi durumu iyi ve her zaman yardıma muhtaçtı. Savaştan önce yemek yiyor ve gerekli tedaviyi görüyordu. Savaş nedeniyle her şey tükendi, ta ki durumu şu anda gördüğünüz gibi oluncaya kadar. Yetersiz beslenme nedeniyle durumu kötüleşti.”

GAZZE’DE 16 ÇOCUK AÇLIKTAN ÖLDÜ

Öte yandan Gazze’deki Sağlık Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Beyt Lahiya’da bulunan Kemal Advan Hastanesine yetersiz beslenme ve dehidrasyon (sıvı kaybı) nedeniyle 16 çocuğun öldüğü belirtildi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x