İsrail ordusu, Gazze’ye yardımı artırmak için günlük askerî duraklama ilan etti

T24 Dış Haberler

İsrail ordusu, daha fazla insani yardımın girebilmesi için Gazze’nin güneyindeki bir yol boyunca günlük “taktiksel askeri faaliyet duraklaması” yapacağını açıkladı. Duraklamalar sadece Gazze’nin İsrail ile paylaştığı Kerem Şalom Sınır Kapısı’ndan kuzeye doğru uzanan güzergahı etkileyecek.

Cumartesi günü başladığı söylenen duraklamalar, bir sonraki duyuruya kadar yerel saatle 08.00’den yerel saatle 19.00’a kadar sürecek.

İsrail, Gazze’deki insani krizin daha da kötüleşmesini önlemek için ABD de dahil olmak üzere müttefiklerinden sürekli baskı görüyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) bugünkü duyurunun “Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası örgütlerle yapılan ilgili ek görüşmelerin” ardından yapıldığını açıkladı.

İnsani yardım molasının güzergahı Gazze’nin güneyindeki Kerem Şalom sınır kapısından ana otoyol olan Selahaddin yoluna, oradan da kuzeye, Han Yunus kenti yakınlarındaki Avrupa Hastanesi’ne uzanıyor.

IDF X’te yayımladığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin güneyinde ateşkes olmadığını ve Refah’ta çatışmaların devam edeceğini açıkladı.

Gazze feci açlık ve kıtlık koşullarıyla karşı karşıya

İsrail askerlerinin bir aydan uzun bir süre önce Refah’a girerek Mısır’la olan Refah sınır kapısının Gazze tarafının kontrolünü ele geçirmesi ve çok sayıda kişiye tahliye emri vermesinden bu yana yüz binlerce kişi Refah’tan kaçtı. O döneme kadar yardım için ana giriş noktası olan geçiş o zamandan beri kapalı.

Uluslararası kuruluşlar Gazze’deki insani durumun vahim olduğu konusunda uyarıda bulundu ve daha fazla yardımın girişine izin verilmesi için defalarca çağrı yaptı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Gazze nüfusunun önemli bir kısmının “feci açlık ve kıtlık benzeri koşullarla” karşı karşıya olduğunu söyledi.

Gazze’ye giren yardım kamyonlarının sayısı, ajansların gerekli olduğunu söylediği rakamın çok altında kalmaya devam ediyor.

BM’nin OCHA olarak bilinen insani yardım ofisi, mayıs ayında Gazze’ye insani yardım götüren kamyonların günlük ortalama sayısının 97 olduğunu bildirdi. Nisan ayında bu rakam 169, Mart ayında ise 139 idi.

Savaşın patlak verdiği 7 Ekim tarihinden önce, yakıt da dahil olmak üzere yardım taşıyan yaklaşık 500 kamyon her gün Gazze’ye giriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x